Toplam Hit:1,606,594
Bugün:26 Dün:24

Üye girişi için
Üye olmak için
Ana Sayfa
Ödüllü Yarışma
Üye İşlemleri
Vahim Kaza
Mesaj Panosu
Balkan Türküleri(mp3)
Fotoğraf Albümü
BT Kronolojisi
Atatürk Evi(Selanik)
Sadık Ahmet
Tarihimiz
Bayrağımız
BT Haritası
BT Dernekleri
BT Marşı
Panayır Fotoğrafları
Biz Kimiz?
Programlar
İrtibat
Editör Girişi
www.Batitrakyalilar.com Mesaj panosu
DİKKAT!
MESAJ PANOSUNA YAZILARINIZI YAZABİLMENİZ İÇİN ÜYE OLMANIZ VE SİTEYE GİRİŞ (LOGİN) YAPMIŞ OLMANIZ GEREKİR. YAZILAN MESAJLARI OKUYABİLİR ANCAK YENİ MESAJ YAZABİLMEK VEYA BİR MESAJA YORUM YAPABİLMEK İÇİN LOGİN OLMANIZ GEREKMEKTEDİR.
Sizin durumunuz: Sitemize Üye değilsiniz veya Login olmamışsınız.
Üye olmak için tıkla
Üye girişi için tıkla
Bugün 9/16/2014 .Bugüne ait mesajlar Deniz Mavisi renktedir.

YENİ MESAJ YAZveysel haci

veysel haci isimli kullanıcıya mail gönder... [haci_veysel@yahoo.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  veysel haci isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

slm

3/9/2005

      skm bana pomakca-turkce sozlugu gonderirsen sevinirim tesekkurler


Nurullah MURAT

Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Müslüman olmuş Yunanlıların sayısını merak ediyorum

3/9/2005

      Müslüman olmuş Yunanlıların sayısını merak ediyorum

Globalleşen dünyada ayırımcılığın, başkalarının etnik kimliğini tayin etmenin artık mümkün olamayacağını düşünürüz. Çünkü, insan hakları belgelerine göre hiç kimse bir başkasının düşüncesine, kimliğine, inançlarına karışma veya tayin etme hakkına sahip değildir.
Konumuza isterseniz önce insan hakları belgelerindeki maddeleri okuyarak başlayalım, sonra da ülkemiz Tarım Bakanlığı'nın belediye ve nahiyelere gönderdiği bir belgedeki ayırımcılık ifadelerini analiz edelim.
İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi Madde 2- "Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin bu Beyanname ile ilan olunan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir."
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 14: "Bu sözleşmede tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa mensupluk, servet, doğum veya herhangi başka bir durum bakımından hiçbir ayrımcılık yapılmadan sağlanır."
İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme'ye ek 12 Numaralı Protokol'ün 1. Maddesi: "Yasa ile öngörülmüş olan tüm haklardan yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa mensup olma, servet, doğum veya herhangi bir statü bakımından hiçbir ayrımcılık yapılmadan sağlanır."
İnsan Hak ve özgürlükleri ile ilgili yayınlanan sözleşmelerin tümünde insanların sahip oldukları cinsiyet, ırk, renk, dil, din gibi farklılıklar nedeniyle ayırımcılık muamelesi görmemeleri gerektiği vurgulanır. Bu sözleşmelerde bir şey daha vurgulanır. O da, kişinin hangi etnik kökene mensup olduğunu devletler değil, kişinin bizzat kendisinin tayin etme hakkına sahip olduğudur.
Yunanistan Cumhuriyeti Tarım bakanlığının bir biriminden Belediye ve Nahiyelere gönderilen Atina 03.02.2005 tarihli bir yazıda; devletin bakış açısının değişmediğinin göstergesi olan ifadeler yer almaktadır.
Konu şudur: "Tedbir 4.6 - Tarım nüfusunda, duyarlaştırma, bilgilendirme, bilgi ve bilginin yayılmasının iyileştirilmesi."
Yazıda Bakanlığın işletme programında bulunan taşranın 2000-2006 yıllarında tarımsal kalkınma ile ilgili 4.6 tedbirinde, tarım kesiminde uğraşan Pontuslu Rumların, Yunan Müslümanların, Pomakların tarımsal kalkınma programlarında yerel topluma sosyal ve ekonomik katılımlarını sağlamak amacıyla "Nüfusun özel gruplarını bilgilendirme, iletişim ve duyarlaştırılmaları"yla ilgili 4.6B eyleminin de bulunduğundan söz ediliyor. Adı geçen özel grupların yoğun olarak yaşadıkları belediye ve nahiyelerden istenen, bu gurupların analitik olarak nüfuslarının tesbit edilmesidir.
Yazıda ifade edilen Pontuslu Rum göçmenleri anladık. Fakat Batı Trakya bölgesinde Yunan Müslümanlarının ve Pomakların varlığını anlamakta zorlanıyoruz. Merak ediyorum Batı Trakya'da yaşayan Yunanlıların ne kadarı Müslüman olmuş? Ya da bugün hala burada yaşayan Yunanlı hristiyanlar neden Müslümanlığı seçmemiştir?
Azınlığı tanımlarken hep Lozan Antlaşması'nı baz olarak alan yöneticiler, bu yaptıklarıyla Lozan'ı ihlâl ettiklerinin bilmem farkında mıdırlar? Çünkü Lozan'da Yunan Müslümanları ve Pomaklar'dan bahseden herhangi bir madde yok!
Acaba Azınlık belediye ve nahiyelerimiz bu yazıya nasıl cevap verecekler? Müslüman olmuş Yunanlıların sayısını gerçekten merak ediyorum.


Fehim KELAHMET
Analiz
Gündem Gazetesi


İbrahim ALİ

İbrahim ALİ isimli kullanıcıya mail gönder... [reyer007@yahoo.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  İbrahim ALİ isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

"BATI TRAKYA KALKINIYOR"

3/6/2005

                                              BATI TRAKYA İÇİN ELELE

    Değerli Batı trakyalı dostlar, sizlere bir önerim olacak;bence Batı trakyanın gelişip,kalkınması için bir kampanya başlatalım.Buradan yazıp,çizmek kolay:Yunanistan şunu yapmış,Avrupa birliği bunu yapmış.Peki,hiç kendimize sor-uyormuyuz biz ne yapıyoruz?Herkes bir adım ileri giderken,
Biz yerimizde sayıyoruz.Gençlerimiz kahve köşelerinde gelecekleri
hakkında en ufak bir kaygı duymadan hayatlarına devam ediyor.
Tabiî ki  sadece gençler değil, 7 ’den 70’e herkes almış bir ekmek kavgası kendinden başkasını düşünmüyor.Maalesef Üç kuruş için Türklüğünü,Müslümanlığı unutan insanlarımız var ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.Evet, daha neler var neler.Ama temelde yatan sorun açık ve seçiktir:EĞİTİM.
    PEKİ BİZ NE YAPABİLİRİZ?
Ne mi yapabiliriz?Onlara en azından bir yol gösterebiliriz.Gümülcinemizde ve İskeçemizde faaliyet gösteren  bir sürü dernek var;bu dernekler aracığı ile kampanyamızı yürütebiliriz.ONLAR EĞİTİM İÇİN GELEMİYORSA,EĞİTİMİ
BİZ ONLARA GÖTÜRÜRÜZ.Aranızdan yap o zaman diyenler olabilir.UNUTMAYIN!İnsan sosyal bir varlıktır ve tek başına
yapabileceği şeyler sınırlıdır.Bizim bu yola baş koyacak gerçek Batı trakyalılara ihtiyacımız var.Yoksa ben Batı trakyalıyım, bu derneğe üyeyim,şunu yapıyorum diye kendilerini ve başkalarını avutmasınlar…….
    LÜTFEN BATI TRAKYA’YA SAHİP ÇIKALIM.YOKSA YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR….
  NEDEN Mİ? Çünkü savaşlar artık top ve tüfeğin dışında, içten yıkma savaş taktiği ile de yapılıyor.Nasıl mı?İnsanlar çeşitli etnik grup ve sınıflara ayrılıyor tabiî ki bu dış güçlerin yıkım taktiği ile.
  Sen al  şu 3 kuruşu köyde ne oluyor ne gidiyor bize bildir.Sen gel bizim partide çalış.Sen  al şunu(uyuşturucu,kaçak mallar.vb.) bizim için sat.İşte dostlar insanımız maalesef  bu şekilde kandırılıyor.
VE SONUÇ:
PEKİ NE YAPMALIYIZ?
“BATI TRAKYA  KALKINIYOR” KAMPANYASINA NE DERSİNİZ?
BENCE BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATALIM VE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNE GEÇELİM.UYUYAN İNSANIMIZI UYANDIRALIM.İNSANIMIZA OKUMA-YAZMA, BİLGİSAYAR,YABANCI DİL,GİRİŞİMCİLİK..VB.
ÖĞRETELİM.ÜSTELİK TÜM BUNLARI YAPABİLECEĞİMİZ
BİR DE MADENİMİZ VAR:SAYIN AHMET İLHAN…
MİLLETVEKİLİMİZ AHMET İLHAN ARACILIĞI İLE YUNANİSTAN HÜKÜMETİNDEN,AVRUPA BİRLİĞİNDEN,
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİNDEN VE DİĞER DEVLETLERDEN GEREKLİ DESTEĞİ İSTEYEBİLİRİZ.
TÜM BU FİKİRLERİ ÇOĞALTMAK BİZİM ELİMİZDE.
BEN BİR TUĞLA KOYDUM.SIRA DUYARLI BATI TRAKYA İNSANINDA…  ECDADIMIZIN KAN DÖKTÜĞÜ BU TOPRAKLARIN KIYMETİNİ BİLELİM VE RAHMETLİ DR.SADIK AHMET’İN  BİZLERE EMANET BIRAKTIĞI BAYRAĞI TAMAMLANMAYI BEKLEYEN BİNAMIMIZA
ULUBATLI HASAN EDASIYLA DİKELİM…GEREKİRSE BU UĞURDA ŞEHİDLİK ŞERBETİNİ İÇELİM….VE BIRAKTIĞIMIZ ESERLERLE  ÖLDÜKTEN SONRA DAHİ ADIMIZ İNSANLARIN AKLININ BİR YERLERİNDE YERİNİ ALSIN…..
      SEVGİ VE SAYGILARIMLA,
        İBRAHİM  ALİ
RUMUZ«ÜLKEYİ KURTARAN GENÇ»«REYER»

0000000000000000000
BU MESAJA CEVAP VEYA YORUM YAZACAK KİMSE YOK MU?
1111111111111111111

YORUM(1) Destekliyorum... 3/7/2005

Mehmet CAN Mehmet CAN isimli kullanıcıya mail gönder... []  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... Mehmet CAN isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      İbrahim Bey, görüşlerinize katılıyor ve önerinize katılıyorum. Bence bu çalışma Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından yapılmalı. Çünkü Batıtrakya Türklerinin bulunduğu hemenhemen her yerde en az bir dernek var. Ayrıca dernek üyelerine ulaşmak ta kolay, bu nedenle fikrinizi size en yakın derneğin başkanına iletebilirsiniz. Daha hızlı aksiyon almak istiyorsanız BTTDD Başkanı Dr. Erol Kaşifoğlu'nu arayabilir ve önerinizi çözümleriyle birklikte kendisine aktarabilirseniz. Erol Bey'in yönlendirmeleri doğrultusunda önerilerinizi hayata geçirebilirsiniz.

YORUM(2) teşekkürler 3/8/2005

ibrahim Ali ibrahim Ali isimli kullanıcıya mail gönder... []  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... ibrahim Ali isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      ÖNCELİKLE YAZIYI OKUMA ZAHMETİNDE BULUNDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.YAPTIĞINIZ ÖNERİ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM.İSTERDİM Kİ SİZİN GİBİ DUYARLI İNSANLARIN SAYISI DAHA FAZLA OLSUN.AMA ZİYANI YOK..UMARIM YARIN ÇOK GEÇ OLMAZ..BENCE GÖZÜMÜZÜ AÇMANIN ZAMANI GELDİ.(MEHMET ABİ BEN ESKİŞEHİRDE ÜNV. ÖĞRENCİSİYİM.ÖNERİNİZ ÇOK GÜZEL FAKAT BENİM ZAMAN GİBİ BİR PROBLEMİM VAR.O YÜZDEN İSTEDİMKİ BUNU YAPABİLECEK İNSANLAR MUTLAkA VAR,ONLARI ATEŞLEMEK İÇİN ORTAYA BİR KIVILCIM ÇAKMAK YETER.BENİM ŞUAN İÇİN ÖNERİDEN BAŞKA BİRŞEY YAPABİLECEĞİM BİRŞEY YOK...İLGİNİZE AYRICA TAŞEKKÜR EDERİM)

YORUM(3) Islanmadan Balık Tutulmaz... 3/8/2005

Nurullah MURAT Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      Sevgili İbrahim Arkadaşım genelde herkes ortaya fikir atıp ondan sonra kendini geri plana atmayı yeğliyor.Bence bir düşüncen varsa önce kendin bunun hayata geçirilmesi hususunda üzerine düşenleri yapmak durumundasın.Sen kendini ilk etapta daha arka plana atmaya çalışırsan onda istediğin sonuca ulaşamazsın.Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Eskişehir Şubesi'ne üyemisin ..? Eğer üye değilsen önce üye ol ve fert olarak orda olduğunu bilsinler.Ondan sonra da ordaki diğer Batı Trakyalı'larla toplanıp düşüncelerinizi uygulamaya geçirin..

Birlikten kuvvet doğar...

Saygı ve
Sevgilerimle..
Nurullah MURAT.

YORUM(4) peki o zaman sizde bir fikir ortaya atın ve çekilin! 3/8/2005

ibrahim Ali ibrahim Ali isimli kullanıcıya mail gönder... []  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... ibrahim Ali isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      YORUM YAZMA ZAHMETİNİZDEN DOLAYI SİZİ KUTLUYOROM.TEBRİKLER ÜZERİNİZE DÜŞENİ YAPTINIZ!(SİZE GÖRE).SORUNUZA CEVAP VEREYİM...ÜYE DEĞİLİM......OLMAYI DA DÜŞÜNMÜYORUM ŞUAN İÇİN...NEDEN Mİ?BURDA ÖNERİLER NASIL BAKILDIĞINI GÖRDÜM...SAĞOLUN...BENCE BATI TRAKYALIYIM DEYİP,BİRŞEYLER YAZIP,ONU BUNU ELEŞTİRMEK BANA GÖRE BATI TRAKYA İÇİN BİRŞEY YAPMAK DEĞİL.KUSURA BAKMAYIN......HADİ BEN ÜYE DEĞİLİM SİZ ÜYEMİSİNİZ?
CEVABINIZIN EVET OLDUĞUNU DUYAR GİBİYİM....SORUYORUM SİZE: ÜYE OLDUĞUNUZ TARİHTEN İTİBAREN ELLE TUTULUR,GÖZLE GÖRÜLÜR NE YAPTINIZ?

YORUM(5) Kitap Kampanyası 3/8/2005

Özer Yıldız Özer Yıldız isimli kullanıcıya mail gönder... []   Özer Yıldız isimli kullanıcının internet sitesi. [www.efesliler.com]

      ARKADAŞLAR DİLDE FİKİRDE BİRLİĞİZ DE ACABA İŞTE'DE BİRLİK OLABİLİYORMUYUZ?BENİM ŞAHSEN BATI TRAKYA İLE BİR BAĞIM YOK ASLEN BAYBURTLUYUM AMA SİZLERE BİR TÜRK OLARAK GÖNÜLDEN BAĞLIYIM.KONU EĞİTİM İSE MATARYELDE KİTAP OLMALI VE BATI TARKAYDA OKUYAN KARDEŞLERİMİZ İÇİN İÇERİĞİ TÜRK KÜLTÜRÜ,TÜRK TARİHİ KİTAPLAR OLAN BİR KİTAP KAMPANYASI BAŞLATILMALI EĞER BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLARSA BEN 50 DERGİ veya KİTAPLA KATILIYORUM.BEN Kİ BATI TRAKYALI BİLE DEĞİLİM 50 KİTAPLA KATILIYORUM SİZLERİN EN AZ ELLİŞER KİTAPLA KATILMANIZ GEREKİR.BU DA SİZE ŞEVK OLSUN.SAYGILARIMLA Özer

YORUM(6) İbrahim ALİ ' ye cevabımdır. 3/9/2005

Nurullah MURAT Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      Sevgili İbrahim Kardeşim son yazdıklarından sonra senin çok toy olduğunu görüyorum.Olayı kişiselleştirmek istemiyorum.Ben sadece senin yazdıklarına kendi bakış açımdan yaklaşıp cevap verdim.Bu arada 97 yılından beride Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ile iç içeyim ve allah izin ederse de ölene kadar bu şekilde devam edecek.Dernek neler yapıyor veya da sen neler yaptın diye bir soruya sana bir kitap yazarak cevap verebilirim.Sen daha derneği tam olarak algılayamamışsın o zaman İbrahim kardeşim.Araştır Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri neler yapmış bu güne kadar ve şuan da neler yapıyor.Ondan sonra gel konuşup tartışırız.Ama önce araştır!...Bak en basitinden bir örnek vermek gerekirse şuan bu şekilde rahatça mesaj yazıp bütün herkese iletilmesini sağlıyorsan bunda benim emeğim vardır bilgin olsun....

Saygı ve Sevgilerimle
Nurullah MURAT

YORUM(7) TOYDAN ÜSTADA! 3/9/2005

ibrahim Ali ibrahim Ali isimli kullanıcıya mail gönder... []  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... ibrahim Ali isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      EVET HAKLISINIZ.
SİZE BUNUN DIŞINDA HİÇBİR ŞEY SÖYLEMİYORUM..BUDA SAYGIMDAN DOLAYIDIR....YOKSA SÖYLEYECEĞİM ÇOK ŞEY VAR......BU ARADA ŞU RAHATÇA MESAJ YAZMA  İŞİNDE EMEĞİNİZDEN DOLAYI KUTLUYORUM...ZATEN EĞER YAZDIĞIM O İLK MESAJI DİKKATLE OKUSANIZ OLAYI KİŞİSELLEŞTİRMEDİĞİMİ GÖRÜRDÜNÜZ...BEN ORDA KISACA YAPABİLECEKLERİMİN KISITLI OLDUĞUNU AMA ELİMDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPABİLECEĞİMİ ANLATMAYA ÇALIŞTIM..VE SİZE BU İŞE VESİLE OLMANIZI ARZULADIM..NEDENİ BU SİTE SAYESİNDE HİTAP EDİLECEK,ULAŞILACAK KESİMİN DAHA FAZLA OLMASIYDI...AMACIM MALKOÇOĞLUNU OYNAMAK DEĞİL.......
  SAYGIRIMLA,,,,
İBRAHİM ALİ

YORUM(8) Son sözüm !... 3/12/2005

Nurullah MURAT Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      Sevgili İbrahim kardeşim ; ben sana olayı kişiselleştirdin demedim.Sadece bu şekilde ikimiz arasında uzayıp gitmesin, herkes kendi fikrini ortaya koysun diye "olayı kişiselleştirmek istemiyorum" dedim.Düşüncen güzel ilk yazında sende ne güzel " insan sosyal bir varlıktır " diyorsun.O zaman bunu yine en rahat Türkiye ' de Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri ile , Batı Trakyada 'da orda faaliyet gösteren derneklerle beraber yapabiliriz.Değilmi..? O zaman bana göre Eskişehir'de okuduğun için ordaki dernekle irtibata geç fikrini beyan et eminim sana destek çıkanlar olacaktır.Bizde burada üzerimize düşen birşeyler varsa yapmaya hazırız.Bireyler düşüncelerini fert olarak rahatça hayata geçiremez ama arkanda bir sivil toplum örgütü var ise sonuca çok daha rahat ulaşabilirsin.Bu arada " sana burda rahatça mesaj yazabiliyorsan bunda benimde emeğim var derken " kendimi övmek amacıyla söylemedim.Bilgin olsun !... Sadece dernek veya sahışlar istedikleri zaman neler yapabilir onu göstermek için söyledim.Bu site bir çok Batı Trakya'lı arkadaşımızın bir araya gelmesi ile kuruldu.Sitenin kuruluş ve gelişim aşamasında biz dernekten herhangi bir yardım talebinde bulunmadık.Sonuç olarak şuraya gelmek istiyorum; insanlar istedikleri zaman kendi karınca - kararınca bu dava için birşeyler yapabiliyorlar.Bizimde ilk etaptaki gayemiz bu idi.Şuanda dernekle beraber çok daha güzel şeyler yapabiliyoruz.Şunu unutmayalım şahıslar yüzünden derneklere küsülmez.Şahıslar bu gün vardır.Yarın yoktur.Ama dernekler her zaman burada olucaktır.Önemli olan ilk etapta ben bu dava için ne yapabilirim sorusunu kendine sormaktır... Kişilerin birey olarak değilde bir bütün halinde hareket etmesi ,hem sonuca daha rahat ulaşmalarını sağlar ,hemde zaman konusunda büyük bir kazanç sağlar...

Her ne kadar sürç-ü lisan ettiysek affola..

Saygı ve Sevgilerimle
Nurullah MURAT.

YORUM(9) BATI TRAKYA İÇİN 3/12/2005

ibrahim Ali ibrahim Ali isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... ibrahim Ali isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      KUSURA BAKMAYIN ASIL BEN SÜRC-Ü LİSAN ETTİM.YANLIŞ ŞEYLER SÖYLEMİŞ OLABİLİRİM.AMACIM ASLA SİZİ YADA BAŞKALARINI İNCİTMEK DEĞİLDİ,BUNU BİLMENİZİ İSTERİM.HAKKINIZI HELAL EDİN...
SAYGI VE SEVGİLERİMLE,

İBRAHİM ALİ


İbrahim ALİ

İbrahim ALİ isimli kullanıcıya mail gönder... [reyer007@yahoo.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  İbrahim ALİ isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

BATI TRAKYA KALKINIYOR

3/5/2005

                                              BATI TRAKYA İÇİN ELELE

    Değerli Batı trakyalı dostlar, sizlere bir önerim olacak;bence Batı trakyanın gelişip,kalkınması için bir kampanya başlatalım.Buradan yazıp,çizmek kolay:Yunanistan şunu yapmış,Avrupa birliği bunu yapmış.Peki,hiç kendimize sor-uyormuyuz biz ne yapıyoruz?Herkes bir adım ileri giderken,
Biz yerimizde sayıyoruz.Gençlerimiz kahve köşelerinde gelecekleri
hakkında en ufak bir kaygı duymadan hayatlarına devam ediyor.
Tabiî ki  sadece gençler değil, 7 ’den 70’e herkes almış bir ekmek kavgası kendinden başkasını düşünmüyor.Maalesef Üç kuruş için Türklüğünü,Müslümanlığı unutan insanlarımız var ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.Evet, daha neler var neler.Ama temelde yatan sorun açık ve seçiktir:EĞİTİM.
    PEKİ BİZ NE YAPABİLİRİZ?
Ne mi yapabiliriz?Onlara en azından bir yol gösterebiliriz.Gümülcinemizde ve İskeçemizde faaliyet gösteren  bir sürü dernek var;bu dernekler aracığı ile kampanyamızı yürütebiliriz.ONLAR EĞİTİM İÇİN GELEMİYORSA,EĞİTİMİ
BİZ ONLARA GÖTÜRÜRÜZ.Aranızdan yap o zaman diyenler olabilir.UNUTMAYIN!İnsan sosyal bir varlıktır ve tek başına
yapabileceği şeyler sınırlıdır.Bizim bu yola baş koyacak gerçek Batı trakyalılara ihtiyacımız var.Yoksa ben Batı trakyalıyım, bu derneğe üyeyim,şunu yapıyorum diye kendilerini ve başkalarını avutmasınlar…….
    LÜTFEN BATI TRAKYA’YA SAHİP ÇIKALIM.YOKSA YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR….
  NEDEN Mİ? Çünkü savaşlar artık top ve tüfeğin dışında, içten yıkma savaş taktiği ile de yapılıyor.Nasıl mı?İnsanlar çeşitli etnik grup ve sınıflara ayrılıyor tabiî ki bu dış güçlerin yıkım taktiği ile.
  Sen al  şu 3 kuruşu köyde ne oluyor ne gidiyor bize bildir.Sen gel bizim partide çalış.Sen  al şunu(uyuşturucu,kaçak mallar.vb.) bizim için sat.İşte dostlar insanımız maalesef  bu şekilde kandırılıyor.
VE SONUÇ:
PEKİ NE YAPMALIYIZ?
“BATI TRAKYA  KALKINIYOR” KAMPANYASINA NE DERSİNİZ?
BENCE BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATALIM VE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNE GEÇELİM.UYUYAN İNSANIMIZI UYANDIRALIM.İNSANIMIZA OKUMA-YAZMA, BİLGİSAYAR,YABANCI DİL,GİRİŞİMCİLİK..VB.
ÖĞRETELİM.ÜSTELİK TÜM BUNLARI YAPABİLECEĞİMİZ
BİR DE MADENİMİZ VAR:SAYIN AHMET İLHAN…
MİLLETVEKİLİMİZ AHMET İLHAN ARACILIĞI İLE YUNANİSTAN HÜKÜMETİNDEN,AVRUPA BİRLİĞİNDEN,
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİNDEN VE DİĞER DEVLETLERDEN GEREKLİ DESTEĞİ İSTEYEBİLİRİZ.
TÜM BU FİKİRLERİ ÇOĞALTMAK BİZİM ELİMİZDE.
BEN BİR TUĞLA KOYDUM.SIRA DUYARLI BATI TRAKYA İNSANINDA…  ECDADIMIZIN KAN DÖKTÜĞÜ BU TOPRAKLARIN KIYMETİNİ BİLELİM VE RAHMETLİ DR.SADIK AHMET’İN  BİZLERE EMANET BIRAKTIĞI BAYRAĞI TAMAMLANMAYI BEKLEYEN BİNAMIMIZA
ULUBATLI HASAN EDASIYLA DİKELİM…GEREKİRSE BU UĞURDA ŞEHİDLİK ŞERBETİNİ İÇELİM….VE BIRAKTIĞIMIZ ESERLERLE  ÖLDÜKTEN SONRA DAHİ ADIMIZ İNSANLARIN AKLININ BİR YERLERİNDE YERİNİ ALSIN…..
      SEVGİ VE SAYGILARIMLA,
        İBRAHİM  ALİ
RUMUZ«ÜLKEYİ KURTARAN GENÇ»«REYER»


Nurullah MURAT

Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Kopenhag'tan Atina'ya

3/4/2005

      Ertuğrul YALÇINBAYIR
 
 

Kopenhag'tan Atina'ya                        28- 02-2005 

1993’te Kopenhag Kriterleri konuldu: Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü, İnsan Hakları, Azınlık Hakları diye bilinen siyasi kriterler ile işleyen piyasa ekonomisi ve tüm bunları kapsayan AB Müktesebatını kabul ve uygulama kapasitesi.
1999 Helsinki’de Türkiye’ye yakılan yeşil ışık ve 2004 Aralık Kopenhag’ta Türkiye’ye tanınan müzakere süreci.
2 yıl önce TBMM, Kopenhag Siyasi Kriterleri ışığında önemli bir sınav verdi ve 1 Mart Tezkeresini reddetti. Kopenhag Kriterlerinin başında “Hukukun Üstünlüğü” geliyor. Amerika’nın Irak’a müdahalesinin hukuki meşruiyeti yoktur. BM Şartı hangi hallerde savaşın veya müdahalenin olacağını düzenliyor. ABD’nin Irak’a müdahalesi BM Şartına dolayısıyla 1982 Anayasasının aradığı uluslararası meşruiyet şartına apaçık aykırı. Bir hukuk devleti, savaşı zorlaştıran bu şartı dikkate almak zorunda. TBMM 1 Martta bunu gördü.
Kopenhag Kriterlerinden biri de “Demokrasi”. ABD’nin müdahalesi önce tüm dünya halkları ve Türkiye yürüdü. Müdahaleyi istemedi. TBMM de demokrasiye aykırılığı nedeniyle ABD’ye yardımcı olmadı.
Kopenhag Kriterlerinden bir diğeri “İnsan Hakları”. Savaş ve olağanüstü haller insan haklarının ortadan kalktığı, askıya alındığı zamanlar. Savaşta başta yaşam hakkı olmak üzere tüm haklar ayaklar altına alınıyor. Böyle bir sürece hizmet edilemezdi. Nitekim TBMM 1 Martta bunu reddetti. Savaş sürecinde hak ihlâllerinin her türlüsü yaşandı ve yaşanıyor. Şükür ki biz buna ortak olmadık.
1 Martta Tezkere kabul edilseydi. Ertesi gün Doğu ve Güneydoğu da OĞANÜSTÜ HAL ilan edilecekti. Türkiye AB yolunda olağanüstü kaldırmışken kısa bir süre sonra olağanüstü hal ilanı suretiyle yeniden AB kıskacına girecek ve bu durum Türkiye’nin AB sürecine olumsuz etki edecekti. Tezkerenin reddi AB yolunda da önemli bir adım oldu. Türkiye’nin barışa olan inancı ve demokratik niteliği ona güveni artıracaktı.
1 Mart; hukukun üstünlüğünün, demokrasinin, insan haklarının ve barışın günüdür. Türkiye 1 Marttaki kararla Kopenhag Siyasi Kriterlerini karşılama ve bunlara uyma kapasite ve kabiliyetini tüm Dünyaya, Avrupa’ya, bölgeye özellikle Ortadoğu’ya göstermiştir.
Kopenhag’tan başlayan süreç bizi geçen hafta 21-26 Şubat tarihinde Atina’ya götürdü. TBMM AB Uyum Komisyonu bir heyet halinde Atina’da Parlamento’yu, Dışişleri Bakanı’nı, Sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. Halkın içinde olduk, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinden göçen Rumlarla sohbet ettik, alışveriş ettik. Onların anılarını dinledik.
Parlamento, Dışişleri, Halkla İlişkiler, Basın derken kendimizi evimizde bulduk. Sıcak bir yuvada, Atina Büyükelçiliğimizde…..
Atina Büyükelçimiz Sayın Tahsin BURCUOĞLU adını bir yere not edin. Önemli işler yaptı, yapıyor yapacak. Atina AB Yolunda önemli bir kavşak. “Kıbrıs, Ege, Kıta Sahanlığı, Hava Hattı, Karasuları, Heybeliada Ruhban Okulu, Patrikhane, Rum Vakıf Malları, Batı Trakya Türkleri, Siyasal ve Ekonomik İlişkilerde” Atina hattı önemli.


 

ertugrulyalcinbayir@tbmm.gov.trİbrahim ALİ

İbrahim ALİ isimli kullanıcıya mail gönder... [reyer007@yahoo.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  İbrahim ALİ isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

LÜTFEN BIKMADAN VE ÖN YARGISIZ OKUYUN!

3/4/2005

                                              BATI TRAKYA İÇİN ELELE

    Değerli Batı trakyalı dostlar, sizlere bir önerim olacak;bence Batı trakyanın gelişip,kalkınması için bir kampanya başlatalım.Buradan yazıp,çizmek kolay:Yunanistan şunu yapmış,Avrupa birliği bunu yapmış.Peki,hiç kendimize sor-uyormuyuz biz ne yapıyoruz?Herkes bir adım ileri giderken,
Biz yerimizde sayıyoruz.Gençlerimiz kahve köşelerinde gelecekleri
hakkında en ufak bir kaygı duymadan hayatlarına devam ediyor.
Tabiî ki  sadece gençler değil, 7 ’den 70’e herkes almış bir ekmek kavgası kendinden başkasını düşünmüyor.Maalesef Üç kuruş için Türklüğünü,Müslümanlığı unutan insanlarımız var ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.Evet, daha neler var neler.Ama temelde yatan sorun açık ve seçiktir:EĞİTİM.
    PEKİ BİZ NE YAPABİLİRİZ?
Ne mi yapabiliriz?Onlara en azından bir yol gösterebiliriz.Gümülcinemizde ve İskeçemizde faaliyet gösteren  bir sürü dernek var;bu dernekler aracığı ile kampanyamızı yürütebiliriz.ONLAR EĞİTİM İÇİN GELEMİYORSA,EĞİTİMİ
BİZ ONLARA GÖTÜRÜRÜZ.Aranızdan yap o zaman diyenler olabilir.UNUTMAYIN!İnsan sosyal bir varlıktır ve tek başına
yapabileceği şeyler sınırlıdır.Bizim bu yola baş koyacak gerçek Batı trakyalılara ihtiyacımız var.Yoksa ben Batı trakyalıyım, bu derneğe üyeyim,şunu yapıyorum diye kendilerini ve başkalarını avutmasınlar…….
    LÜTFEN BATI TRAKYA’YA SAHİP ÇIKALIM.YOKSA YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR….
  NEDEN Mİ? Çünkü savaşlar artık top ve tüfeğin dışında, içten yıkma savaş taktiği ile de yapılıyor.Nasıl mı?İnsanlar çeşitli etnik grup ve sınıflara ayrılıyor tabiî ki bu dış güçlerin yıkım taktiği ile.
  Sen al  şu 3 kuruşu köyde ne oluyor ne gidiyor bize bildir.Sen gel bizim partide çalış.Sen  al şunu(uyuşturucu,kaçak mallar.vb.) bizim için sat.İşte dostlar insanımız maalesef  bu şekilde kandırılıyor.
VE SONUÇ:
PEKİ NE YAPMALIYIZ?
“BATI TRAKYA  KALKINIYOR” KAMPANYASINA NE DERSİNİZ?
BENCE BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATALIM VE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNE GEÇELİM.UYUYAN İNSANIMIZI UYANDIRALIM.İNSANIMIZA OKUMA-YAZMA, BİLGİSAYAR,YABANCI DİL,GİRİŞİMCİLİK..VB.
ÖĞRETELİM.ÜSTELİK TÜM BUNLARI YAPABİLECEĞİMİZ
BİR DE MADENİMİZ VAR:SAYIN AHMET İLHAN…
MİLLETVEKİLİMİZ AHMET İLHAN ARACILIĞI İLE YUNANİSTAN HÜKÜMETİNDEN,AVRUPA BİRLİĞİNDEN,
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİNDEN VE DİĞER DEVLETLERDEN GEREKLİ DESTEĞİ İSTEYEBİLİRİZ.
TÜM BU FİKİRLERİ ÇOĞALTMAK BİZİM ELİMİZDE.
BEN BİR TUĞLA KOYDUM.SIRA DUYARLI BATI TRAKYA İNSANINDA…  ECDADIMIZIN KAN DÖKTÜĞÜ BU TOPRAKLARIN KIYMETİNİ BİLELİM VE RAHMETLİ DR.SADIK AHMET’İN  BİZLERE EMANET BIRAKTIĞI BAYRAĞI TAMAMLANMAYI BEKLEYEN BİNAMIMIZA
ULUBATLI HASAN EDASIYLA DİKELİM…GEREKİRSE BU UĞURDA ŞEHİDLİK ŞERBETİNİ İÇELİM….VE BIRAKTIĞIMIZ ESERLERLE  ÖLDÜKTEN SONRA DAHİ ADIMIZ İNSANLARIN AKLININ BİR YERLERİNDE YERİNİ ALSIN…..
      SEVGİ VE SAYGILARIMLA,
        İBRAHİM  ALİ
RUMUZ«ÜLKEYİ KURTARAN GENÇ»«REYER»

***GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN MAİL ATABİLİRSİNİZ:
ibrahimali@batitakyalilar.org

reyer007@yahoo.com

NE OLUR TÜM BU OLANLARA DUYARSIZ KALMAYIN.........SIRA BİRGÜN SİZEDE GELECEK,BUNU ASLA UNUTMAYIN.........


YASAR EKİN

YASAR EKİN isimli kullanıcıya mail gönder... [SUPERCAN1@MYNET.COM]     YASAR EKİN isimli kullanıcının internet sitesi. [YOK.YOK.COM]
Bu Yazıya Yorum Yap

YARDIMM

3/2/2005

      Tuz nemlenmesin diye tuzluk içine ne koyulur?
PİRİNÇ YAPIYORUM AMA KABUL ETMİYOR NEDEN ?

YORUM(1) Çok Basit 3/3/2005

Basit Basit isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... Basit isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      Aynen yaz...

Pirinç

Bu kadar işte


Nurullah MURAT

Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Haydi hayırsever vatandaşlar, camiye yardım edelim

3/2/2005

      Burgas ili Razboyna Köyü Cami Encümenliği inşaatta olan camiye yardım talep ediyor. Razboyna (Haramidere) bin nüfuslu bir köydür.

Eski cami harabe ve çok küçük olduğundan ihtiyaçları karşılamıyor. İnşaata 1993’te başlanılmış, fakat köy halkının tamamlamaya gücü yetmemiş. Ruen Belediye Başkanı Durhan Mustafa ve Aytos Bölge Müftüsü Selahattin Muharrem, değişik yerlere yardım için başvurduklarını; ama yeterli yardım gelmediğini söylediler. İnşaat tamamlanırsa Burgas ilinin en büyük camisi olacak. Sadece namaz kılma yeri 200 metrekare. Cami, fotoğrafta görüldüğü gibi 3 kattan oluşuyor. Hayırsever vatandaşların yardımları bekleniyor.


Gumlucin

Gumlucin isimli kullanıcıya mail gönder... [gumlucine@hotmail.com]     Gumlucin isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Eleman hakkinda..

3/2/2005

      Selamlar..
Yazdiginiz duyuruyu okudum ve birkac sorum olucak eger mail adresime cvplarsaniz sevinirim..
Aranan Elemanin Yunan Universitelerinden mezun veya kisa bir sure sonra mezun olmasi kabul edilebilir mi?
Bu ithalat-ihracat yapan firma hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz?
Diger sorum da alinacak olan elemanda baska neler olmasi gerekiyor?(Yunanca dil haric)
Tesekkurler..Cevabinizi beklicem..!!

YORUM(1) İlan Hakkında 3/4/2005

BtEditör BtEditör isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... BtEditör isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...

      1-Ziraat Fakültesi Mezunu
2-İyi Derecede Yunanca(ve Tabiikide Türkçe) Bilmesi.

Bu kriterlere uyanlarin admin@batitrakyalilar.com mail adresine kendileri hakkinda bilgileri(Telefon dahil) içeren bir maili göndermeleri gerekiyor.İhtiyaç duyulan sorular içinde bu maili kullanabilirsiniz.Ancak lütfen Ziraat Fakültesi mezunu ve İyi derece Yunanca biliyor olanlar ilgilensinler.
Teşekkürler


BtEditör

BtEditör isimli kullanıcıya mail gönder... [admin@batitrakyalilar.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  BtEditör isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Eleman İlanı

2/28/2005

      İthalat-İhracat yapan bir firmada çalışmak üzere Ziraat fakiltesi mezunu iyi Yunanca bilen Eleman aranmaktadır.
Ayrıntılar için Telefonunuzu içeren bir maili admin@batitrakyalilar.com adresine gönderiniz.

BT-Editör


cihat yusufoglu

cihat yusufoglu isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  cihat yusufoglu isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

bugün biri yarın hepsi

2/28/2005

      Hey,Batı Trakyalım bu gün ismi TÜRK kelimesi geçen yerlerini,yarın azınlıktaki TÜRK kelimesi geçen isimlerini ,çeşitli etnik gurup isimleri bularak ,yapılacak.Ondan sonra benim Batı Trakya'lım ben avrupa vatandaşıyım diye dolaşacaksınız.Kendimize gelelim kendi özümüze dönelim,çeşitli oyunlar daha birbirini kovalıyacak.bunların karşısında birlik ve beraberlik gücümüzü BATI TRAKYA İsminin geçtiği tüm yerlerde katılımları çoğunluk olarakve gövde gösterisi şeklinde yapmalıyız.


ibrahim Ali

ibrahim Ali isimli kullanıcıya mail gönder... [reyer007@yahoo.com]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  ibrahim Ali isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

UYAN BATITRAKYA!

2/26/2005

      FETİH MARŞIYelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;
Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

Yürü, hâlâ ne diye oyunda oynaştasın ?
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

Sen ne geçebilirsin yardan, anadan, serden....
Senin de destanını okuyalım ezberden...
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...

Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini...
Göster : Kabaran sular nasıl yıkar bendini ?
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini

Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

Bu kitaplar Fatihtir, Selimdir, Süleymandır.
Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinandır.
Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın.!

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan
Yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan !
Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan ....

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin !
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...

Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın ?
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!Arif Nihat ASYA


**HALA NE DİYE KENDİNLE SAVAŞTASIN!


Salih Karaçor

Salih Karaçor isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  Salih Karaçor isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Türk Birliği

2/25/2005

      Türk birliğini kapatmak demek, tüm türklerin dikkatini o noktaya çekmek demektir. Bu tip davranışlar karşı taraflara hiçibir zaman yarar sağlamamıştır. Tam tersine o insanları dahaçok bilemiştir. Bu da böyle olacaktır. Kültürlü ve akıllı insanlar böyle durumlarda sağduyu ile haraket ederler, birlik ve beraberliklerini daha çok pekiştirirler.

Herkese sevgi ve selamlar.


yahyabeyli

yahyabeyli isimli kullanıcıya mail gönder... [kartal_099]  Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  yahyabeyli isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

medenilere galebe

2/24/2005

      medenilere galebe (yenmek) ikna iledir,icbar (zorla)ile degil.biz düşmanlıga düşmanız.gençlerimize milli ve manevi degerlerini aşılarsak ve bu konuda egitim müesseseleri açarsak gelecek bizimdir,bu konuda birlik ve beraberlik içinde hareket etsek ve keşke zengininden fakirine kadar herkes elindeki imkanlarını bu konuda seferber etse .onurlu bir ecdadın onurlu torunları olarak degerlerimizi yaşasak ve yaşatsak. serhat boyları küheylanlarla geçilir,ne mutlu çatlayıncaya kadar koşanlara.


Nurullah MURAT

Nurullah MURAT isimli kullanıcının mail adresi belirtilmemiş... Kullanıcı icq numarasını belirtmemiş...  Nurullah MURAT isimli kullanıcının internet sitesi belirtilmemiş...
Bu Yazıya Yorum Yap

Batı Trakya Türkleri keskin bir dönemeçe girdiler!

2/24/2005

      Batı Trakya Türkleri keskin bir dönemeçe girdiler!


Batı Trakya Türkleri son yıllarda var olma yolunda keskin bir dönemece girmiş durumundadırlar. İskeçe Türk Birliği davasında sona ulaşılması insanlarımızı patlama noktasına getirmiştir. Geçtiğimiz günlerde İskeçe’de yapılan açıkoturumun yankıları sönmeden, Yargıtay 7 Şubat 2005 tarihinde nihai kararını vererek bu güzide kuruluşumuzu resmen kapatmıştır. İskeçe Türk Birliği’ni Yargıtay resmen kapatmıştır; fakat bu kuruluşumuza karşı olan sevgimizi gönüllerimizden silememiştir, bilakis bu sevgi daha da yücelmiştir. Öyle görünüyor ki İskeçe Türk Birliği, Batı Trakya Türklerinin kimlik mücadelesinde bir sembol olacaktır.
Önce masum insanlarımızı vatandaşlıktan attılar; mağdur ettiler, ekonomik olarak çökerttiler ve sosyal güvencesiz yaşamaya mahkum ettiler. Batı Trakya’yı yasak bölgelere ayırdılar. Yıllarca aynı ülkenin içinde seyahat etmek izne bağlandı. Dağlık bölge ile ova kesimi birbirinden koparılmak istendi. Böylece, insanlarımızı, ileride değişik etnik kimliklere ayırmanın zeminini hazırlamış oldular. Daha sonra ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ deyerek köklü kuruluşlarımız olan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ile Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni kapattılar. Batı Trakya’da etnik bir azınlık yoktur demenin en kestirme yolu buydu. Tarihi kuruluşlarımızın kapatılmaları insanlarımızı patlama noktasına getirdi. 1988 yılında 29 Ocak yürüyüşü yapıldı ve devamında da Türklere ait işyerleri tahrip edildi. 1990 yılında açılan bazı tazminat davaları 2000 yılında sonuçlandı ve mağdurlara çok cüzi miktarlar ödendi.
Zaman içinde iktidara gelenler ‘isonomia - isopolitia’ kavramlarını türettiler ve ilan ettiler. Devamında da eğitimde sorunların çözüleceğini belirttiler. Azınlık sorunlarının çözüleceğine inanmaya başladığı bir sırada, Zenginiz adında bir Yunanlı Türklere Türkçe kitap hazırlıyordu. Türk Azınlık buna da büyük tepki gösterdi; okullarına bu kitapları sokmama kararı aldı ve bu uğurda bir çok insanımız mahkemelere sevk edildi.
Zaman ilerledi ve ülkemiz AB’nin de baskıları sonucu vatandaşlık haklarımızın bir kısmını iade etmek zorunda kaldı. Kısacası bir yumuşama ve AB vatandaşı olarak insanca yaşama dönemine girmiş gibi olduk. Fakat ne gariptir ki azınlık haklarımızda bir ilerleme göze çarpmıyordu; müftülükler, vakıflar, eğitim, vatansızlar gibi konular hala çözüm bekliyordu. Bu arada atanan müftülerin süreleri uzatılıyor ve vakıf idarelerimize de yeni atamalar devam ediyordu. Yine o dönemin yönetimi eğitimde azınlığa bir şeyler vermek çabası içine giriyor ve Celal Bayar Lisesi avlusuna ek bir bina yapılmasına karar veriyor; bina hemen bitiriliyor ve açılışı da dönemin dışişleri bakanı tarafından yapılıyordu. Celal Bayar Lisesi’ne ek bina yapıldığına tam sevineceğimiz sırada, yönetim ‘ben dengeyi böyle sağlarım’ dercesine Medrese’ye ek bir bina yapımına da başlıyordu. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, camilere hoca yetiştirilmesi için kurulan böyle bir kuruma kız öğrencilerin de alımına gidiyordu. Şimdilerde, her Pazar günü, Medrese önünden geçtiğinizde; cümle alem tatil gününü Pazar günü yapmasına rağmen, Medresenin buğulu camları arkasından etrafı seyreden çocukların ruh hallerini düşünürsünüz.
Azınlık insanı bütün bunlar yetmiyormuş gibi ülkenin genel ekonomik sorunlarıyla da karşıya kalmaya başlamıştı. Yeni bir iktidarın gelmesini ve sorunlarına çareler getirmesini arzu ediyordu. İktidar değişti. Fakat yeni yöneticiler de sözlerini tutmak yoluna gitmediler. Seçim öncesi Rodop Valiliği salonunda verilen sözler bir çırpıda unutuluverdi ve vakıf idarelerimize yeniden atamalar yapıldı. Bu durum azınlıkta hayal kırıklığı yarattı. Bu atamalar sanki kötü haberlerin öncüsüydü. Sırasıyla İskeçe Türk Birliği davası ve Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği davaları Yargıtay’da görüşüldü. Yargıtay İskeçe Türk Birliği’ni resmen kapattı. Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ise hala kuruluş kararını beklemektedir. Ne yazık ki bütün bu olumsuzluklar da bu iktidara nasip oldu. Elli yıl aradan sonra bir Türk başbakanın Batı Trakya’yı ziyaret etmesi bile, devletin azınlık üzerindeki politikasını etkilememişti.
İlk başlarda Türk kelimesine bir öcü gibi bakan yönetim, zaman içinde ‘Azınlık’ ve ‘Batı Trakya’ kelimelerine bile ters bakmaya başladı. Örneğin Alantepe Derneği ile Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği’nin kuruluşlarını mahkemeler aracılığıyla durdurdu. Bazı derneklerimizin tabelalarından Türkçe harfler de silindi.
Bütün bunlar neden oluyordu? İskeçe’li insanlarımız bu memlekete ihanet mi etmişlerdi? Hiç kuşkusuz ki hayır! İtalyan savaşında bu topraklar için savaşıp canlarını verenlerin listesi bunun ispatıdır. İskeçe Türk Birliği yasadışı bir faaliyet mi yapmıştı? Hiç kuşkusuz ki hayır! Peki bu kuruluşumuz neden kapatılıyordu? Tüzüğünde Atatürk inkilaplarından bahsettiği için mi kapatılıyordu? İskeçe Türk Birliği eğer bu madde yüzünden kapatılma yoluna gidilmişse; o zaman neden Yunanistan ve AB bu çağdaşlaşma yolunu seçtiler? Atatürk inkilapları da çağdaşlaşmayı, daha fazla özgürlüğü ve kadınlara daha fazla hakları öngörmüyor muydu? Peki elde somut bir ispat yokken, sadece ve sadece varsayımlara dayanarak asırlık bir derneği kapatmak hangi AB yasasına uymaktadır?
Beyler, dünya artık çok küçülmüştür. İnsanlara bir yerde yapılan haksızlıklar hemen dünyada yankılanmaktadır. Türkiye yönünü AB’ye çevirmiş bir ülkedir. Türk Devleti AB’ye girmedi, ama üç milyon Türk çoktan AB’ye girdi. Batı Trakya’da artık Türk malları satılıyor. Olay ticarete gelince neden bu Türk korkusu gözardı ediliyor acaba? Demek ki paranın ne dini ne de imanı vardır! Karşıtlık ilkesi ve Lozan’da böyle yazıyor diyorsanız, bu cevap ta bizleri tatmin etmemektedir. Karşıtlık ilkesi nüfusa bakılıp uygulanamaz.
Bütün bunlardan sonra ülkemiz Yunanistan’ın biran önce Azınlıkları Koruma Çerçeve Anlaşması’nı onaylamasını beklemekteyiz.

 
İbrahim Baltalı
Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114
Toplam Mesaj: 1705   Toplam Yorum: 1271

Bu mesaj panosu Mustafa İ.Ahmet tarafından www.batitrakyalılar.com sitesi için hazırlanmıştır.Mesaj panosunda kişilerin belirttikleri düşünceler fikirler kendilerine aittir ve hiçbir şekilde (www.batitrakyalilar.com) sitemizi bağlamaz.Kişilerin burada yazdıkları web adresi ve linklerin sitemiz tarafından kontrolü imkansız olduğundan sizlerden gelen bir şikayet bulunmadığı sürece kaldırılmaz.
LeBron 11 Blue White Nike KD VI gamma jordan 11
  • Retro 3 jordans
  • Jordan 13 retro
  • Nike free 5.0
  • © 2002-2009 BATITRAKYALILAR.Sitenin İçeriği İzinsiz Kullanılamaz.Sitedeki haber ve Editör yazılarının sorumluluğu yazarına aittir.